İzleyiciler

29 Mayıs 2015 Cuma

Tetaryum Yapımı

YENİ ÇILGINLIK; TETARYUM


Rngarenk bitkilerle döşediğimiz bahçelerimizde kendimizi fahri bahçıvan ilan ettik balkon aramızda sıra sıra saksılar dizdik renklerine kapıldığımız için ortanca, mojito, taze nane, maydanoz bile yetiştirdik şimdi ise bir başka trend kapınızda teraryumlar reçel kavanozun dan su bardağına pek çok yerde yaratabileceğiniz küçük ormanlar.
İlkbaharın yeşilliği şimdi çok yakınlarınızda kendi yaptığımız mini ormanlar olarak tanımlayabileceğimiz teraryumlar doğanın yeşilin canlının değerini geç de olsa fark eden biz insanın yeni çılgınlığı şimdilerde pek çok yerde teraryumlarla karşılaşmamız mümkün kahve sehpalarında okuma salonlarında mutfaklardan banyolara kadar her an her yerde küçük ormanları görebiliyoruz sürüngenler bitkiler ve çeşitli böcekler teraryumlarin vazgeçilmez bileşenleri ve bu bileşenler uygun oksijen ortamı ile birleştiğinde yaşayan bir ekosistem oluşturuyorlar model 1800 yılların başında botanik tutkunu bir doktor olan nathainel ward tarafından kullanılmaya başlanmış bugün reçel kavanozundan ve su bardağına kadar pek çok yerde olabilir.
Bu minik ormancıkların yapımı ise bir cumartesi öğleden sonranızı güzelleştirecek kadar keyifli ve basit.Aşama 1
Ilk önce malzemeleri toparlıyoruz temiz bir cam fanus ya da kavanoz sukulent, kaktüs, arap saçı, eğrelti otları, küçük çakıl taşları, torf, kum kömür (aktif karbon) ustu için kaya görünümlü küçük taşlar, ağaç parçaları.

Uyarı!!
Elimizde uzun cımbız ya da uygun gereçler yoksa ağzı geniş bir cam kavanoz seçmeniz işinizi kolaylaştırır.

 Aşama2
Zemin döşeme vakti geldi bu noktada sıralama önemli kavanozun en altına çakıl taşları yerleştiriyoruz taşların üzerine toz şeklinde olmayan fakat küçük parçalardan oluşan kömür ekliyoruz
Kömür teraryumun içindeki zararlı maddeleri kendi bünyesinde absorbe etmeye yarayarak teraryumun yıllarca canlı kalmasını sağlıyor.

Aşama 3
Çakıl taşı ve kömür gibi zemin malzemelerinden sonrasında toprağa geliyor toprak olarak çiçekçilerden edinebileceğiniz torfu kullanıyoruz torf temiz incelenmiş kaliteli olmalı artık bitkileri yerleştirebiliriz.

Aşama4
Torfun üzerinde açtığımız oyuklara önce büyük bitkileri sonra daha küçük olanlar ekmek gerekiyor bitkilere ekerken bir ekosistem yarattığınız unutmayın orkide ve kaktüs gibi farklı karaktere sahip farklı ihtiyaçları olan 2 bitkinin ayni kavanozda yaşayamayacağını belirteyim.Aşama 5
Teraryumunuz neredeyse hazır artık işin estetik yönü odaklanabiliriz parçaları yosunlar ve taşlar kullanarak bu minik ormanları zevkinize göre daha da güzelleştirebiliriz ipucu teraryumlarınızın içine dekor olarak koyabileceğiniz yosun yapımında kısaca şöyle;
Kara yosunlarının herhangi bir çeşidini alıp şekerli süt içinde mikserden geçirin oluşan sıvıyı kuru bir taşın üzerine püskürtün taş tamamen ısınınca biraz kurumasını bekleyin ve teraryum içerisine yerleştirin birkaç saat içerisinde on kat hızlı büyüdüğünü göreceksiniz bunun için yumuşak kaya tercih ederseniz taşa kolay tutunmasını sağlayarak yosunun zamanla tüm yuzeyi kapladığını göreceksiniz.

Aşama 6
Yerleştirme bittikten sonra teraryum üzerine birkaç kez dinlenmiş su püskürtüyoruz . Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir yere koyuyoruz.

Küçük ormanlarımız hazır en güzel kösenize koyabilirsiniz☺
EĞER DENERSİNİZ İNSTAGRAMDA BENİMLE PAYLAŞMAYI UNUTMAYINN;)

2 yorum:

  1. Çok güzel duruyorlar :))
    madamoje.blogspot.com

    YanıtlaSil
  2. tam da şu anda kocaman bir fanus aldım ve içine minik boylarda bulduğum kaktüslerimi yerleştirmeye çabalıyordum. netten araştırırken yazınıza denk geldim :) ya harika bişi bu işle uğraşmak herkese tavsiye ediyorum :D
    http://evriminblogu.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil