İzleyiciler

5 Haziran 2015 Cuma

Güneşten Korunmanın 5 Altın Kuralı/İpucu


  Güneşten Korunmanın 5 İpucu/Altın Kurallar
Karpuz kabuğu denize düştüğüne göre tatil planları da aklımızın bir köşesinde.
Ee tatile gidipte güneş kremi sürmemek olmaz. Tabi sürmeye de bilirsiniz ama yanıklarla uyuyamamak, ya da bir çok deri hastalığına davetiye çıkarmak isterseniz eğer;) 
Bir uzman şöyle diyor; "Aslında yaşlanmayı önleyici krem kullanılacağına güneşten koruyucu kremler kullanılırsa kırışıklıklar daha geç oluşur" yani güneş, cildimizi yaşlandırıyor. 
Şimdi geçelim güneşin zararlarından korunmak için 5 altın kurala...

1-SPF (Sun Protective Factor) yani güneşten koruyucu faktör diye ifade edilen koruma değerleri var. Bunlar 3-7-15-30-40-50 diye gidiyor. Gerçekten amacınız güneşten korunmaksa en az 30+ faktörlük güneş kremi (losyon ya da güneş spreyi değil onların kalıcılığı 0 akıp gidiyorlar) almalısınız. Daha düşükleri pek bir anlam ifade etmeyecektir. 


2-30+ Güneş kremi aldık. Artık denize/havuza girebiliriz. Çokta olmasa güneşe çıkabiliriz ama 1 şartla.
Güneş kremimizi dışarı çıkmadan en az yarım saat öncesinden sürüyoruz ki denize/havuza girdiğimizde ya da nemden, terden akmasın diye.


İPUCU

-Sabah uyandığınızda cilt temizliğinizi yapın güneş kreminizi sürün.
-Kahvaltı, hazırlık v.b derken zaten bir saat bile geçer.
-Evden çıkmadan tekrar sürün güneş kreminizi.
-Saatte ya da 45 dakikada bir yenileyin
-Gölgede oturuyorum diye tazelemeyi unutmayın ya da boşvermeyin unutmayın ki gölgede de güneş vardır. Olmasaydı gölgeler tam karanlık olurdu {yazar burada coğrafyasının iyi olduğunu belirtmek istiyor.}


3-Dudaklarımıza güneş kremi sürüyor muyuz? -Hayır.
Dudaklarımız çok ince ve hassastır. Güneşten teninizden daha çok etkilenir. Ama çoğumuz {%90} dudaklarımıza güneş kremi sürmeyiz. Bunun için 30+ olan bir dudak koruyucu ya da dudak kremini tavsiye ederim.

4-Güneşlenmek bronzlaşmak bir çoğumuzun en sevdiği şey biliyorum ama gerçekten çok zararlı direkt güneş altında kalmak. Yanıklar, tahrişler, deri hastalıklarına davetiye vermemek için gölge de güneşlenin. 
Hem tam bronz oluyorsunuz güneş altında ki gibi önce kırmızı sonra bronz değil güzel güzel yavaş ve sağlıklı bronzlaşıyorsunuz.

5- Lütfen lütfen ve lütfen uzmanların profesörlerin haykırdığı şu uyarıya kulak asın.
12-16 arası güneşle direkt temas halinde olmayın çünkü güneş ışınları dik gelir bu saatlerde ve yukarıda bahsettiğim gibi kırışıklıktan tutun da bir çok deri hastalığına davetiye çıkartır.

-Mutkala şapka takın. Bu da gün içinde yüzünüzün gölge olmasını sağlayacaktır.
Güneş gözlüğünü de ihmal etmeyin. Gözlük UV ışınlarından göz sağlığınızı koruyacaktır.

- Güneş sonrası spreylerini unutun. Bunlar yerine yara ve yanık kremi alın. Yaranız ya da yanığınız olmasa bile. Güneşte zarar gören cildinizi onarır. Ve size ferahlık sağlar. En azından yengeç gibi kırmızı görüntüyü ortadan kaldırıyor.
Benin tavsiye ettiklerim.
-Bepantol
-Hametan
-Silverdin

6- Lütfen yukarıdaki kurallara uyun. Sağlığınız her şeyden daha önemli unutmayın. Bloguma abone olursanız ve yorum bırakırsanız sevinirim. Hoşçakalın:)

2 yorum:

  1. bepanthol tek kelimeyle harika bir güneş sonrası losyonu
    heleki buzdolabında saklayıp güneş deniz ikileminden sonra eve veya otele döndükten sonra duşumu alıp o buz gibi losyonu sürdüğüm anda benim gibi pancar olan bir cilt bile anında rahatlıyor normale dönüyor.(beyaz tenliyim 50+koruma kullanıyorum güneşe yatmasam bile kızarıyorum:)

    YanıtlaSil